Jak odzyskać pieniądze od nieuczciwego kontrahenta?

odzyskiwanie pieniędzy

Jak odzyskać pieniądze od nieuczciwego kontrahenta?

Jeśli twój dłużnik zwleka z zapłatą należnej ci zaległości, masz kilka sposobów na to, aby dochodzić swoich praw. Samodzielne próby odzyskania należności, skorzystanie z pomocy specjalisty, sprzedaż długu, a w ostateczności skierowanie sprawy na drogę sądową. Na czym polegają?

Jak odzyskać pieniądze za niezapłacone faktury – windykacja

Jednym z pierwszych sposobów, które przychodzi na myśl, gdy konieczne jest odzyskanie pieniędzy od dłużnika, jest samodzielna próba polubownego załatwienia sprawy. Możesz zatem podjąć próbę skontaktowania się z dłużnikiem, przypomnieć mu o zapłacie zaległej faktury przelewowej, zacząć negocjować sposób i termin spłaty lub po prostu zażądać swoich pieniędzy.

Jeżeli jednak nie chcesz tracić czasu na kontakty z opóźniającym się z uregulowaniem zobowiązań dłużnikiem, możesz przekazać windykację specjalistom. Firma windykacyjna podejmie działania podobne do tych, które możesz podjąć samodzielnie, jednak często okazują się być one dużo bardziej efektywne. Wynika to z pewnością z faktu, że masz do czynienia z podmiotem, który tworzony jest przez zespół profesjonalistów dysponujących wiedzą i doświadczeniem. Dla wielu dłużników windykacja prowadzona przez firmę jest ponadto bardziej wiarygodna – niespełnienie żądań, nieuchronnie kojarzy się im ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.

Jak odzyskać pieniądze – cesja wierzytelności

Sposobem na odzyskanie pieniędzy jest także cesja wierzytelności, nazywana potocznie skupem długów lub zakupem wierzytelności. Na czym polega? Cesja wierzytelności to umowa cywilnoprawna mocą której wierzyciel przenosi wierzytelność na osobę trzecią. Jako że co do zasady nie wymaga ona zgody dłużnika, możesz jej dokonać nawet wtedy, gdy nie jest on chętny do współpracy. Pamiętaj, że musisz go jedynie poinformować o tym, kto dokonał skupu długów.

Jak odzyskujesz pieniądze przez sprzedaż wierzytelności? Cesjonariusz, czyli osoba trzecia skupująca dług płaci za niego określoną cenę, a następnie sama podejmuje próby odzyskania środków.

Warto zaznaczyć, że istnieją okoliczności wykluczające sprzedaż wierzytelności. Jej dokonanie może zostać wykluczone w umowie, ustawie lub wynikać z właściwości zobowiązania.

Jak odzyskać pieniądze od dłużnika – skierowanie sprawy na drogę sądową

Jeśli nie chcesz lub nie możesz dokonać cesji wierzytelności, a samodzielna windykacja lub działania podejmowane z pomocą profesjonalisty nie przynoszą zamierzonych rezultatów, pozostaje skierowanie sprawy na drogę sądową.

W tym celu składasz pozew o zapłatę należności, w którym musisz nie tylko wskazać wierzyciela i opisać sprawę, ale też zawrzeć informację, czy podjęte zostały przez ciebie kroki zmierzające do polubownego załatwienia sprawy. Jeśli sąd uzna twoje powództwo, wyda nakaz zapłaty. Jeśli mimo to dłużnik nie wywiąże się z ciążących na nim zobowiązań, możesz wszcząć egzekucją komorniczą.

Wyszukaj porady

Kontakt

Skontaktuj się z nami

Odpowiemy najszybciej jak tylko możemy. 

Skontaktuj się z nami

Bezpłatnie sprawdzimy Twojego dłużnika.

lub

Wyślij do nas swój numer telefonu:

Wybierz dogodny termin, a my oddzwonimy.

lub

Wyślij wiadomość, a my skontaktujemy się z Tobą.