Czy ściąganie długów na własną rękę jest skuteczne?

windykacja

Czy ściąganie długów na własną rękę jest skuteczne?

Nie da się ukryć, że brak terminowej spłaty zobowiązań stanowi dla wielu przedsiębiorców spory problem. Próbą jego rozwiązania może okazać się podjęcie działań windykacyjnych. Czy jednak zawsze konieczne jest, by do odzyskiwania należności korzystać z pomocy wyspecjalizowanych podmiotów? A może ściąganie długów na własną rękę jest skuteczne?

Samodzielna windykacja długów – opłacalna?

Samodzielne odzyskiwanie długów jest oczywiście możliwe i przez wiele osób praktykowane. Sprawdź, w jaki sposób dochodzi do takiego odzyskania należności i czy faktycznie jest ono efektywne.

Wierzyciel decyduje się na samodzielne ściąganie należności przede wszystkim ze względów na oszczędności. Panuje przekonanie, że w procesie odzyskiwania długów z pomocą zewnętrznych podmiotów przedsiębiorca ponosi spore koszty. Jak się jednak okazuje, nawet prowadzone we własnym zakresie odzyskiwanie długów staje się dość kosztowne. Oczywiście, jeśli firma jest duża i ma własny dział windykacji, to w jego ręce oddawane są dane osoby zadłużonej i dalsze działania leżą już po stronie pracowników takiej komórki przedsiębiorstwa. To oni dokonują niezbędnych czynności prowadzących ostatecznie do zapłaty należności.

Przedsiębiorcy prowadzący niewielką działalność gospodarczą raczej nie utrzymują tego rodzaju działów, stąd w sytuacji, gdy decydują się na samodzielną formę windykacji długów muszą liczyć się przede wszystkim z koniecznością poświęcenia na ten proces sporej ilości swojego czasu – a ten, to zgodnie ze znanym powiedzeniem, to pieniądz. Siły i środki kierowane na skuteczne odzyskiwanie należności można wykorzystać znacznie lepiej w trakcie codziennej pracy. Ponadto skupienie się przedsiębiorcy na prowadzeniu windykacji wiąże się z ryzykiem zaniedbania innych obowiązków i utratą płynności finansowej.

Jak może wyglądać samodzielna windykacja należności?

Najlepszym momentem na uruchomienie samodzielnej windykacji długu osoby zalegającej z płatnościami za wystawione faktury jest okres od 7 do 14 dnia od daty płatności. Może się okazać, że brak uiszczenia opłaty wynika ze zwykłej pomyłki i zaległa wpłata trafi na Twoje konto w ciągu jednego czy dwóch dni. To jednak wariant najbardziej optymistyczny i niestety, nie zawsze się sprawdzający. Jak poradzić sobie na własną rękę z dużymi zaległościami?

Tak naprawdę przedsiębiorca ma całkiem sporo możliwości i kierunków działania. Prawdopodobnie tym najmniej stresującym będzie windykacja polubowna. Jeżeli tylko dłużnik wykaże chęć współpracy, za pomocą kilku telefonów, wystawienia ewentualnie monitów mailowych oraz listownych uda Ci się ustalić warunki spłaty korzystne dla obu stron (jest to wówczas tak zwana miękka windykacja).

Jeśli dłużnik nie odpowiada na Twoje wezwania lub wyraźnie odmawia spłaty zadłużenia, w celu odzyskania długu trzeba sięgnąć po drastyczniejsze metody. Windykacja sądowo-egzekucyjna pozwala na sądowe odzyskiwanie długów. W tej jednak sytuacji samodzielne przejście przez postępowanie może być na tyle stresujące i skomplikowane, że warto zdecydować się na znalezienie zewnętrznego wsparcia.

Korzystanie z zewnętrznych usług windykacyjnych

Skuteczne odzyskiwanie długów na własną rękę jest możliwe. Czy jednak masz czas, siłę i ochotę na walkę, niekiedy paromiesięczną, która nie zawsze musi przynieść oczekiwane rezultaty? Właśnie dlatego przedsiębiorcy znacznie częściej decydują się na skorzystanie z usług firmy windykacyjnej, pomimo obawy o ponoszenie dużych kosztów windykacji – jest to na szczęście już dość stereotypowa opinia. Obecnie cena, jaką trzeba zapłacić za działanie profesjonalnej firmy windykacyjnej może okazać się znacznie niższa, niż odzyskanie pieniędzy na własną rękę.

Najlepsze firmy windykacyjne mogą poszczycić się dużym doświadczeniem w materii działań odzyskiwania długu, co więcej współpracują one z zespołami prawników i doradców, którzy są w stanie bez trudu i z dopełnieniem wszelkich formalności wystąpić także na drogę sądową.

Skuteczna windykacja długów realizowana przez wyspecjalizowaną firmę windykacyjną będzie szybsza, ale może okazać się nawet dużo… tańsza. Istnieje bowiem możliwość, by proces odzyskiwania należności finansowany był na koszt dłużnika. Co więcej, większość firm, prowadząc działania windykacyjne, oferuje swoim klientom płatność jedynie wtedy, gdy dochodzenie należności zakończy się sukcesem.

Wyszukaj porady

Kontakt

Skontaktuj się z nami

Odpowiemy najszybciej jak tylko możemy. 

Skontaktuj się z nami

Bezpłatnie sprawdzimy Twojego dłużnika.

lub

Wyślij do nas swój numer telefonu:

Wybierz dogodny termin, a my oddzwonimy.

lub

Wyślij wiadomość, a my skontaktujemy się z Tobą.